דודי אור - דוד שמש חסכוני מנירוסטה - איך עובד דוד השמש של דודי אור

דוד השמש החכם של דודי אור

השמש – מקור בלתי נדלה, שקט וידידותי לסביבה. שימוש באנרגיה סולארית יכול לחסוך כ-90% של אמצעים לחימום מים ועד 50% להסקה.

 

1

גלו מהם 10 הסיבות לבחור בטכנולוגיה של המאה ה-21:
המטרה העיקרית של דודי שמש היא לצבור אנרגיה מהשמש ולהמיר אותה לאנרגיית חום הדוד המתאים ביותר למשימה זו הוא דוד השמש של דודי אור

2

הקולט שלו מורכב מצינורות זכוכית. בין הצינור החיצוני לצינור הפנימי ישנו ואקום. בכל צינור יש ציפוי רב-שכבתי של AL-N/SS/CU – , שמשמש לקליטה מלאה של קרני השמש הנראים לעין וחשוב מכך – קרני אינפרא-אדום בעלי אורך גל שנע בין 0.3 ל-1.3 מיקרון. מבנה זה מאפשר לקלוט יותר מ-95% של אנרגיית השמש (קולט שטוח מצוי – לא יותר מ60%). יעילותו של קולט דודי אור גבוהה בהרבה

3

4

קולט צינורות ואקום הוא בעל יכולת בידוד גבוהה ביותר, וזאת מפני שהואקום שבין הצינור הפנימי לחיצוני מונע פליטת חום (קולט שטוח מאבד לסביבה את החום בקלות, במיוחד במזג אוויר קר)
לדוד השמש החכם של דודי אור שני מעגלי מים נפרדים: מים שנמצאים באוגר וצינורות הואקום, ומים קרים שנכנסים אל ממיר חום ספיראלי שנמצא בתוך האוגר (לא מתערבבים עם המים באוגר עצמו) ויוצאים מחוממים מצדו השני של הממיר אל מקורות המים בבית. השטח הכולל של ממיר החום הוא 1.2 מ"ר, הוא עשוי נחושת ומהווה מוליך חום מצויין. בזכות כך מתארכים חיי הדוד בהרבה וגם לאחר עשור של שימוש בו לא יאבד מיעילותו כי הוא נשאר ללא קורוזיה (בדודי שמש עם קולט שטוח מצטברת אבנית שמפחיתה את יעילות הדוד עם הזמן)

5

8

6

10

9

7

עבודתו של קולט דודי אור מתחילה עם קרני-השמש הראשונות וממשיכה עד השקיעה. בשל צורתם הגלילית של הצינורות. קרני השמש מתפזרות באופן שווה על פני הקולט במהלך היום והדבר דומה לקולט שטוח שעוקב אחר תנועת השמש. כך מתקבלת תפוקה מרבית של הקולט במשך כל היום (קולט שטוח יחמם מים במהירות וביעילות רק שקרני השמש יפגעו במשטח שלו בזווית העולה על 30 מעלות. כלומר בקיץ כ 8 שעות ביום). לצורתם המעוגלת של הצינורות יתרון נוסף – היא מקלה על שמירת ניקיון הצינור כשסימני לכלוך נשטפים בקלות ע"י גשם. זה גם המקום לציין שצינורות הזכוכית שלנו קשיחים ביותר ועמידים אף בפני ברד כבד.
דודי אור נוחים להתקנה, יעילותם אינה תלויה בהצבה מדויקת של הקולט לכיוון דרום (התקנה שהתחזוקה של דודים עם קולט שטוח מורכבת בהרבה. סטייה קלה בזויתו של קולט כזה משפיעה באופן מכריע על תפוקתו, שלמותו ובסופו של דבר גם על אורך חייו)
הציפוי הרב שכבתי של הצינור הפנימי לוכד את קרני השמש הגלויות והאינפרא-אדומות גם כשהן נשברות בימי ערפל ועננות (קולט שטוח יביא תועלת רק ביום בהיר. במזג אוויר מעונן קולט כזה יהיה חסר תועלת).
המבנה של צינור ואקום דומה לזה של תרמוס  צינור זכוכית אחד מוכנס בצינור אחר ובחלל שבין הצינורות, כאמור שורר ואקום. מבנה זה מאפשר לדוד שמש של דודי אור לפעול בהצלחה גם בטמפרטורות שליליות ללא חשש שהמים בקולט יקפאו, להבדיל מקולט שטוח שניזוק בטמפרטורות נמוכות מאפס בחורף קר.
הצינורות החיצוניים של קולט דודי אור עשויים מזכוכית בעלת עמידות גבוהה לפגיעות ונזקים סביבתיים. עם זאת במקרה של תקלה ניתן להחליף צינור בודד במקום את הקולט כולו (משטח זכוכית של קולט שטוח שביר יותר וסיכוייו להינזק גבוהים יותר).
בדוד של דודי אור המים הנקיים מהמקורות זורמים אל הברזים שלנו דרך סליל נחושת (בדוד שמש מצוי מגיעים אלינו מים עומדים מן האוגר עצמו ואלה מהווים חממה לחיידקים וטפילים שונים). כמו כן הדוד עשוי מנירוסטה ואינו צובר חלודה, יתרון המאריך את אורח חייו של הדוד.
צינורות הואקום עשויים מזכוכית בורוסיליקט,  עמידים לחום גבוה ומצופים ב 12 שכבות של            AL-N/SS/CU יעילותו של הדוד תלויה ברובה באותן שכבות ממש – חלק לוכדות את קרני השמש ואחרות מונעות את בריחתן. מבנה כזה מאפשר לקלוט מעל ל – 95% של חום השמש.
חשוב לציין שתכונותיו הייחודיות של ציפוי רב-שכבתי נשמרות לאורך שנים, כך שגם אחרי 15 שנה דוד של דודי אור יהיה יעיל באותה מידה כמו שהיה בהתחלה. (ציפוי של קולט שטוח נשחק מאור השמש ואחרי מס' שנים היעילות שלו פוחתת).
 
FacebookGoogle+
מרכז שירות ומכירות ארצי:  4975*  |   דוא"ל: info@dudayor.co.il   |